Zaloguj się używając facebooka

Instytucja Kościoła

Wróć RSS
Kościół katolicki to instytucja wzbudzająca kontrowersje. Przeciwnicy wytykają dążenie do władzy, nieomylność papieża, zmiany Pisma Świętego (które wg hierarchów kościelnych jest pismem danym nam od Boga), inkwizycja, księgi zakazane, bogactwo i przepych w świątyniach, pedofilia wśród kapłanów.
Nie można jednak nie zauważyć, że Kościół organizuje pomoc humanitarną dla rejonów świata dotkniętych klęskami głodu czy pogodowymi, a także stara się pomagać ludziom, których życie potoczyło się złym torem.
Co sądzicie na ten temat? Czy Kościół w Waszej opinii jest organizacją pozytywną czy negatywną?
#21 Vel 10 sierpnia 2011 12:35
Spoko, tylko sobie zacznij od Nowego Testamentu, bo II, III, IV Księga Mojżeszowa są niesamowicie trudne do przebrnięcia i często niezrozumiałe, dla człowieka który nie zna kultury żydowskiej.
Jakbyś miał jakieś pytania, albo coś to możesz mi zaklikać na GG : ) (758304) będe próbował odpowiadać : ) .
#22 AvoidTheVoid 10 sierpnia 2011 12:38
Najpierw to muszę pdf'a ściągnąć. Nie rozróżniam tych ksiąg i rozdziałów, więc zacznę najprościej od początku. Myślę, że moja wiedza na temat kultury żydowskiej będzie wystarczająca, żeby przebrnąć.
#23 Vel 10 sierpnia 2011 12:47
PDF'a ? Nie masz w domu Biblii ^.^ ?
Yup, możesz spróbować, ale generalnie wtedy srednio dowiesz się co to chrzescijanstwo, kim jest Chrystus, za to dowiesz się jak zabić jałówkę na ofiare! : p.

Generalnie zaczynanie przygody z czytaniem Biblii najlepiej zacząć od Nowego Testamentu, bo wtedy mamy pełne spojrzenie na te dziwne rzeczy które były w Starym (jak naprzykład ofiary za grzechy). Ale próbuj! : ) Ja czytam równoczesnie ST i NT, i za każym razem dostrzegam nowe rzeczy : p.

#24 KapiX 10 sierpnia 2011 14:21
Cytat - Vel napisał(a)
To że w mediach się nie mówi i w KK nie znaczy że nie mówi się w ogóle!

Ale mi właśnie chodzi o to, że w KK się nie mówi. Jak napisała Sisi288 - może wynika to z tego, że to rzeczy niewygodne dla Kościoła, bo mogą zachwiać wiarę. IMO Kościół powinien jednak mówić, że coś takiego istnieje, ale według jego nauki nie jest prawdziwe. To byłoby chyba trochę bardziej wiarygodne niż zwykłe przemilczenie tematu, które zostawia duże pole do domysłów "dlaczego?".
#25 Marcin 11 sierpnia 2011 22:07
Jestem osobą niewierzącą i z opisem tego tematu w dużej mierze się zgadzam, ale myślę, że na potrzeby dyskusji warto zmienić ten tekst na bardziej neutralny...

[słuszna uwaga - zmieniłem - KapiX]
#26 Marcin 11 sierpnia 2011 22:10
^ mam na myśli to, że nie powinien odstraszać z miejsca każdego, kto chce wziąć udział w dyskusji (to ma być dyskusja nt. Kościoła/religii czy takie kółko dla niewierzących? W tej chwili wszystko wskazuje na to drugie :p)
#27 zim_ek 11 sierpnia 2011 22:12
@Marcin, jakoś @Vel nie miał problemów z opisem, za to chętnie Cię zaraz nawróci :)
#28 Vel 12 sierpnia 2011 16:19
@zim_ek- bo Vel nie utożsamia się z organizacją jaką jest KK : ) . Z każdą inną też nie :p.
#29 probablyunknown 12 sierpnia 2011 17:47
Jednak jak się patrzy temat miał się tyczyć instytucji Kościoła, nie wiary per se. Może utworzyć o samej sprawie (nie)wiary oddzielny temat?

Proszę bardzo - http://podyskutujmy.net/temat/11/czy_wiara_ma_sens - zim_ek
< 1 2 3