@AvoidTheVoid- Generalnie badając jakiś temat trzeba spojrzeć na obydwie strony. Ja zanim uwierzyłem w to że Jezus jest Bogiem, i że w ogole istniał, starałem sie zapoznac z argumentami dwóch obozów i musiałem przyznać że to u ateistów dominuje 'prawdopodbnie, najpewniej, raczej' oraz szukanie jakiś niespójności w rzeczach które nie mają za dużo wspolnego z Biblia (instytucja KK, apokryfy [do których zaraz przejdziemy ^^]) .
Nie jestem katolikiem : ). Ani protestanem (chociaż do pewnych gałęzi tego nurtu mi dosyć blisko) ani koptem, ani Świadkiem Jehowy, ani człowiekiem z kolanem na głowie. Jestem chrzescijaninem : ). Swoje życie opieram na wierze, którą opieram na Biblii. Tyle : ) . To nie jest ideologia. Ideologia nie zmienia życia, a to to w co wierze, o dosyć zmieniło : ).

Co do Dawkinsa, to całego nie czytałem, zapoznałem się z jego argumentami oraz z argumentami tych którzy powtarzają po nim.


@zim_ek- Pojęcia nie mam co tam Konstantyn mógł zmienic. W Biblii jedzenie mięsa nigdy nie było potępione, no chyba że dla Żydów pewnych zwierząt : p. Ale postaram sie zobaczyć ten dokument i porównać z Biblia.

@KapiX- No, i tutaj zaczyna się temat który teoretycznie jest mocno zagmatwany, i żeby go pojąc trzeba zrozumieć jak działała pierwsza społeczność chrzescijan po śmierci Chrystusa, i jak działała społeczność Judaistyczna.

Po smierci Chrystusa uczniowie którzy chodzili z nim cały czas, zaczeli wszystko spisywać- tak powstały Ewangelie 4 i pózniej Dzieje Apostołów, które to są spisane przez tego samego Łukasza który napisał Ewangelie. Te 5 ksiąg zamyka się, potwierdza i przedstawiają pełny obraz z różnych punktów widzenia- ale zawsze ten sam. : )
Potem apostołowie (którzy wszyscy zostali zabici za wiare, prócz jednego, któremu Jezus zapowiedział że on dożyje starości) zaczeli pisać Listy napominające, pocieszające do społecznosci chrzescijan (zborów, kosciołów, jak zwał tak zwał) w różnych częsciach świata. Listy te potwierdzają się z Dziejami Apostolskimi, w których opisane są podróże apostoła Pawła podczas których zakładał zbory.

Można się teraz zastanowić skąd się wzieło tyle niepewnych ewangelii, listów, objawien?
Najpierw trzeba wyczaić kto był ich autorem- bo według kanonu te pisma są prawdziwe które były pisane bezposrednio przez ludzi którzy widzieli Jezusa, i przebywali z nim (wyjątkiem jest Paweł, który Jezusa widział tylko raz, ale nie przebywał z nim), i tutaj już większość pism uznanych za niekanoniczne odpada. Większość jest napisanych po smierci tych którzy mogliby widzieć Jezusa.

Mówisz KapiXie że nie mówi się o apokryfach, albo innych tego typu księgach- lol.
To że w mediach się nie mówi i w KK nie znaczy że nie mówi się w ogóle! Dla chcącego nic trudnego! Znajdziesz wiele opracowań na temat tych ksiąg, w większosci protestanckich, które sporo objasniają.

@Sisi- To jeden z argumentów. Drugi to to że te pisma są niezgodne z tymi które zostały spisane wczesniej, choćby w ST, ale i NT.
A co do Tajnych Archiwów- tajne teorie spiskowe zakrywają prawde! : p